Jak uspokoić myśli i oczyścić głowę - joga i medytacja dla początkujących | Od czego zacząć?


Domowa praktyka jogi wzbudza wiele kontrowersji, dlatego też taki wpis miał się tutaj nigdy nie pojawić. Jednak w aktualnej sytuacji, w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, chyba każdy z nas szuka sposobu, aby choć trochę uspokoić swoją głowę od natłoku złych informacji i znaleźć w sobie odrobinę spokoju, który teraz szczególnie jest nam potrzebny. Dlatego też jeżeli właśnie teraz chcielibyście spróbować jogi lub medytacji, to podpowiem Wam kilka rzeczy, od których warto zacząć i tych, o których trzeba pamiętać.


Joga dla początkujących

Jeżeli jesteś jedną z osób, która praktykę jogi kojarzy tylko z pozycją drzewa i leżeniem na plecach, to możesz się zdziwić ;) Joga ma bardzo różne oblicza, w zależności od jej rodzaju może być mocno statyczna, ale również bardzo dynamiczna! Bardzo ważne jest aby pamiętać o tym, że joga to specyficzna i naprawdę wymagająca aktywność fizyczna, dlatego naprawdę nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę, a zamiast tego zacząć spokojnie od podstaw. Pozwól sobie być osobą początkującą i wybierz praktykę, która faktycznie dedykowana jest osobom będącym na początku swojej jogowej przygody. Ewentualna kontuzja czy też zwykłe rozdrażnienie będące wynikiem niepowodzeń z pewnością nie są tym, czego aktualnie szukamy, dlatego warto podejść do tej aktywności z głową i w odpowiednim tempie.


Ze swojej strony  mogę Wam polecić kanał Gosi Mostowskiej, z którą sama praktykuję już od wielu miesięcy. Gosia ma bardzo przyjemny (w moim odczuciu) głos, a każda jej praktyka ma również relaksujący podkład muzyczny. Na jej kanale znajdziecie filmy dedykowane osobom początkującym, ale zwróciłabym również uwagę na kilkuminutowe materiały poświęcone konkretnym pozycjom jogi. Gosia opisuje w nich jak dokładnie powinna wyglądać dana pozycja i na jakie błędy szczególnie warto zwrócić uwagę. Ponadto, na początek dobrze powinny się sprawdzić ćwiczenia rozciągające (które dostosujemy do swoich aktualnych możliwości), a także spokojne praktyki mające na celu wyciszenie ogranizmu i  zawierające niewielką ilość pozycji.

Przykłady:

⤏ Praktyka dla osób początkujących - bardzo spokojna i dokładnie omawiana praktyka dla osób, które nie miały wcześniej styczności z jogą

⤏ Joga dla początkujących nastawiona na kręgosłup - idealna dla osób które dopiero zaczynają i którym doskwierają bóle kręgosłupa (choć nie tylko, bo o kręgosłup warto dbać nawet jeżeli nas nie boli ;))

⤏ Joga na kręgosłup szyjny - bardzo relaksująca i rozluźniająca, a do tego statyczna (większość ćwiczeń wykonywanych jest w pozycji siedzącej) więc idealna na początek

⤏ Relaksacyjna joga na zmęczenie - dostosowana dla osób początkujących, będzie idealna na rozluźnienie po całym dniu

⤏ Poranna joga w łóżku i wieczorna joga na dobry sen - w piżamie i na łóżku, więc idealnie nawet dla tych osób, które nie posiadają maty i stroju

Całą playlistę filmów Gosi dedykowanych osobom początkującym znajdziecie tutaj.

Tak naprawdę żeby zacząć, nie potrzebujemy wiele więcej niż kawałek miejsca w domu i jakieś wygodne ubranie. Załóż dres lub legginsy i zwykły T-shirt albo zostań w piżamie. Masz w domu matę do ćwiczeń? Super, strzepnij z niej kurz i zacznij swoją przygodę! Jeżeli nie masz maty, wybierz taką praktykę, która będzie bardzo statyczna (np relaksacyjna joga na odcinek szyjny kręgosłupa) i rozłóż sobie zwykły koc czy ręcznik, na którym będzie można usiąść. A jeżeli i maty i miejsca w domu brak, koniecznie sprawdź te ostatnie praktyki, które można wykonać w swoim łóżku. Jeżeli masz możliwość ćwicz przy lustrze lub ustaw je tak, żeby móc na nie zerkać podczas i praktyki i kontrolować, czy wykonujesz daną pozycję poprawnie.Medytacja - od czego zacząć

Sama jestem dopiero na początku mojej drogi w tym temacie i to od czego zaczynam, to medytacje kierowane. Początkowo samemu może być nam ciężko się skupić dostatecznie bardzo i wyciszyć umysł, dlatego podążanie za takimi głosowymi instrukcjami może być bardzo pomocne. Tutaj również korzystam z kanału Gosi Mostowskiej, choć z pewnością znaleźć można wiele takich gotowych propozycji zarówno na You Tube, jak i w dedykowanych aplikacjach. Spokojny głos osoby która do nas mówi z relaksacyjną muzyką w tle naprawdę pozwala oderwać się choć na chwilę od rzeczywistości i skierować nasze myśli na inne tory.

Kilka przykładów medytacji kierowanej:
Nie musimy mieć specjalnej poduszki dedykowanej do medytacji czy jakichkolwiek innych akcesoriów. Przygaś światło, zapal sobie ulubioną świeczkę, weź poduszkę lub koc i usiądź bądź połóż się tak, żeby było Ci wygodnie i po prostu daj sobie chwilę na pracę z oddechem i swoimi myślami. Medytować można nawet w łóżku, tuż po przebudzeniu lub przed snem, w piżamie.


Szumiś dla dorosłych na lepszy sen

Przy okazji chciałabym Wam polecić aplikację stworzoną przez polską markę Slaap. Aplikacja ma taką samą nazwę i jest całkowicie darmowa. Sama mam ją w swoim telefonie już od kilku miesięcy, ale dopiero niedawno zaczęłam z niej częściej korzystać. Znajdziemy w niej różnego rodzaju melodie i odgłosy, ktore mogą pomóc się nam wyciszyć i uspokoić. Odgłosy drewna strzelającego w ognisku, krople deszczu uderzające o parapet, echo serca czy melodie dedykowane medytacji i jodze. Jeżeli medytacja kierowana Was nie przekonuje, być może taki miły dla uch podkład muzyczne sprawdzi się lepiej. Melodie te będą idealnie jeżeli chcemy po prostu chwilę się wyciszyć i skupić na oddechu - rano zanim zaczniemy dzień, w południe jeżeli czujemy się zbyt obciążeni natłokiem informacji lub wieczorem po ciężkim dniu, kiedy zbyt dużo myśli sprawia, że ciężko nam zasnąć. W aplikacji możemy ustawić minutnik, dzięki czemu dźwięk sam się wyłączy po odpowiednim czasie, dlatego też będzie to świetna opcja jeżeli mamy problemy z zaśnięciem - taki szumiś dla dorosłych ;)

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się w jakiś sposób pomocny i pomoże Wam choć odrobinę zredukować aktualny stres i uspokoić swoje myśli!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.