Dobre nawyki w pielęgnacji przetłuszczajacej się skóry głowy


Osoby zmagające się z tym problemem doskonale wiedzą jak uciążliwe może być codzienne mycie włosów, zwłaszcza jeśli są długie. Ba, czasem to dobrze jeśli w ogóle cały dzień uda im się wyglądać świeżo! Niestety w gorszych przypadkach włosy mogą stać się przetłuszczone u nasady nawet w mniej niż dobę. A aktualna, zimowa aura i noszenie czapek wcale w tym nie pomaga. Oczywiście znalezienie odpowiedniego dla naszej skóry głowy szamponu będzie kluczowe, ale jest też kilka rzeczy, o których warto pamiętać, bo mogą bardzo pomóc ;)


SZAMPON
Jak już wspomniałam, w wielu przypadkach będzie to kluczowy element. Może się okazać, że skóra głowy przetłuszcza nam się szybciej właśnie przez ten kosmetyk. Mogą to być dwie opcje. Albo szampon ma dla nas zbyt bogaty skład i powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów u nasady, albo jest on zbyt mocno oczyszczający i przesusza nam skórę głowy, która broni się wydzielając większą ilość sebum. W drugim przypadku może również pojawić się łupież. Niestety nie ma produktu idealnego dla wszystkich, więc sprawdzi się tutaj jedynie metoda testowania na sobie ;)

ODŻYWKA
W przypadku szybko przetłuszczającej się skóry głowy zdecydowanie warto omijać ją podczas nakładania masek czy odżywek. Najlepiej włosy smarować mniej więcej od wysokości ucha w dół. Wtedy będą odżywione i odbite u nasady (odżywka mogłaby je obciążyć), a skóra głowy nadal świeża.

MYCIE
Z doświadczenia wiem, że samo mycie włosów często traktujemy trochę "po łebkach". Żeby mieć pewność, że skalp jest dobrze oczyszczony, warto poświęcić na to trochę dłuższą chwilę. Sam półminutowy masaż, jedynie do momentu pojawienia się piany, może okazać się zbyt krótki. Warto więc  zwrócić na to uwagi i poświęcić na to dodatkowe dwie minuty. Przy okazji, masując skórę główy pobudzamy krążenie, co może przyczynić się do szybszego wzrostu włosów i ich wzmocnienia, więc warto!

PEELING
O peelingu skóry głowy już Wam pisałam, więc odsyłam Was do tego wpisu po więcej szczegółów. Taki peeling bardzo łatwo wykonać samemu w domu z szamponu i cukru, trwa to chwilę a efekty widoczne są od razu. Skóra głowy jest bardzo dobrze oczyszczona, a włosy po wyschnięciu ładnie odbite u nasady. Warto robić go regularnie, np raz na 2 tygodnie. Przy długich włosach dotarcie do skalpu może być trochę problematyczne, ale robienie peelingu w pozycji "głową w dół" powinno pomóc ;) Trzeba jednak pamiętać o dokładnym wypłukaniu peelingu, w innym przypadku włosy mogą być lekko poklejone i efekt będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego.


WODA
Ona również ma znaczenie! A konkretnie chodzi mi o jej temperaturę. Nie powinna być ani zbyt zimna, ani zbyt gorąca. Najlepiej zmoczyć włosy letnią wodą, a spłukać chłodną. Wtedy łuski włosa się domkną i włosy powinny być po wyschnięciu gładsze. Od zbyt zimnej wody możemy nabawić się choroby, a zbyt ciepła może pogorszyć problem przetłuszczajacych się włosów.

RĘCZNIK
Chyba każda z nas zawija po umyciu włosy w ręcznik, a łatwo się przy tym przecież zagapić. Jednak aby włosy się tak szybko nie przetłuszczały, warto zwrócić na to uwagę. Kilka minut trzymania włosów w ręczniku spokojnie wystarczy aby pozbyć się nadmiaru wody, natomiast dłuższe trzymanie ich w mokrym ręczniku sprawia, że skóra głowy się nagrzewa i co za tym idzie - może się przetłuszczać. Dodatkowo długie trzymanie mokrego, czyli też i ciężkiego, ręcznika na głowie nie jest dobre dla naszych cebulek. Fajną opcją są specjalne turbany, ale niestety moje włosy już się do nich nie mieszczą ;(

W moim przypadu zastosowanie dobrego dla moich włosów szamponu oraz reszty wymienionych kroków sprawia, że mogę myć włosy co drugi dzień, co wcześniej bez suchego szamponu się nie udawało. Co prawda przez noszenie czapki aktualnie nie mogę sobie pozwolić na regularne mycie co dwa dni, ale gdy danego dnia nie wychodziłam na zewnątrz (czyli nie miałam owej czapki na głowie ;)) to spokojnie mogę wydłużyć czas między kolejnymi myciami, co przy moich włosach do pasa jest na wagę złota ;)

Macie swoje sposoby na walkę z tym problemem? Dajcie znać co byście dodały do tej listy! ;)

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.