Każdy może robić ładne zdjęcia, wystarczy wziąć lekcję fotografii!


Zdjęcia są z reguły nieodłącznym elemantem bloga. Ale nie tylko tam nam towarzyszą - lubimy przecież pamiatki w postaci zdjęć, wracać do nich i podziwiać. Tylko co wtedy, gdy nawet mimo posiadania dobrego aparatu, on nie chce nas za bardzo słuchać?

W internecie, kopalni wiedzy, znajdziemy mnóstwo porad i wskazówek, ale niestety wiele z nich nie jest napisana w taki sposób, aby laik był w stanie wszystko zrozumieć. Są przepełnione wiedzą i pojęciami, które nic nam nie mówią. Sama zaraz po zakupie lustrzanki szuakałam o niej informacji i niestety w niewielu z nich potrafiłam skorzystać, co zresztą sprawiło, że zarzuciłam ten temat na dłuższy czas.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc coś, co w jasny i przejrzysty sposób przedstawi nam daną sprawę, omówi jej kwestię ale jednocześnie nie wpędzi nas w poczucie zażenowanie, jakie to z nas ofiary losu. Tylko czy coś takiego istanieje?

Tak! Takie są właśnie lekcje fotografii stworzone przez Natalię, autorkę bloga Jest Rudo. Natalii chyba nie trzeba przedstawiać. Jeśli kiedykolwiek szukaliście w Internecie jakiegoś fotograficznego zagadnienia, to na pewno prędzej czy później trafiliście na jej stronę. W prosty sposób podpowiada jak robić piękne zdjęcia i nie stracić przy tym głowy. 

Lekcje fotografii to nic innego jak kilkunastostronicowe pliki pdf pełne wiedzy, przedstawionej w bardzo prosty i przyjemny w odbiorze sposób. Znajdziemy tu definicje i opisy danych zagadnień, ale nie tylko! Natalia podsuwa nam mnóstwo przykładów, konkretnych zdjęć oraz grafik, które pozwalają zwizualizować sobie zdobytą wiedzę i lepiej ją przyswoić. Dla wzrokowców, takich jak ja, to niesamowity plus! 
Poza plikiem z samą lekcją, dostajemy również plik z ćwiczeniami, dzięki którym możemy wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce (klucz do sukcesu!) oraz grafikę do wydrukowania, będącą skrótem całej lekcji, którą warto mieć pod ręką, w razie gdyby coś nam uciekło z głowy  ;) 

Do wyboru mamy wiele zagadnień, w zależności od tego na czym chcemy się skupić. Ceny nie są wysokie i wahają się od 15 do 23zł. Zanim kupimy daną lekcję, na stronie sklepu Mój Szop znajdziemy dokładny opis zawartości, dzięki czemu od razu będzie wiadomo czy to aby na pewno jest to, co nas interesuje.

Ja, z uprzejmości Natalii, miałam okazję sprawdzić 3 lekcje. Zdecydowałam się na podstawowe Parametry ekspozycji, Perspektywę i głębię ostrości oraz Fotografię mobilną.

Dzięki dwóm pierwszym lekcjom w końcu zaczęłam próbować swoich sił przy zdjęciach robionych całkowicie manualnie. Co prawda z trybu auto nie korzystałam, ale nie ustawiałam do tej pory samodzielnie wszystkich 3 podstawowych paramertów. Dużo jeszcze nauki przede mną, ale trzymajcie za mnie kciuki, żeby było coraz lepiej ;) Coś, co spodobało mi się w tych lekcjach chyba najbardziej, to konkretne wartości od których warto zacząć chcąc wykonać dany rodzaj zdjęcia. Dla osób początkujących to coś naprawdę przydatnego!

Dla przykładu zdjecie zrobione trybem auto i manualnie (ISO100, 1/25s, f4), zrobione jedno po drugim, więc w identycznych warunkach.

W lekcji o fotografii mobilnej, która z oczywistych względów różni się od pozostałych, znajdziemy opisy plusów, jak i minusów aparatu w telefonie, ale nie tylko. Znajdziemy kilka wskazówek, które warto wcielić w życie oraz długą listę przydatnych aplikacji i pomocnych akcesoriów. W pliku znajduje się też rewelacyjny gratis w postaci opisu na co zwrócić uwagę przy wyborze telefonu, jeśli zależy nam na dobrych zdjęciach.

Podsumowując, jeśli szukacie poradnika, który w łatwy i przejrzysty sposób wyjaśni Wam podstawy fotografii i pokaże z czym to się je, to te lekcje będą dla Was idealne. Natalia zrobiła kawał dobrej roboty i nie pozostaje nam nic innego jak cieszyć się, że dzieli się z nami swoją wiedzą!

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.